Zatímco v březnu se ještě objem úvěrů na bydlení zvýšil o 12 miliard, v dubnu se naopak o 15 miliard snížil

Praha, 13. června 2022 – Dluh domácností u bank, které působí v Česku, se v průběhu dubna snížil o 19 miliard korun. Jde přitom o první meziměsíční snížení dluhu domácností za více než 6 let, konkrétně od ledna 2016. Důvodem je především dubnové zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů. Kromě úvěrů na bydlení se však zadlužení snížilo i v dalších segmentech, ať už jde o spotřebitelské úvěry, nebo o úvěry pro podnikatele a firmy. Naopak objem vkladů domácností po březnovém poklesu opět vzrostl. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

„Pokles dluhu domácností je vzhledem k současné situaci překvapivý. Ochlazení zájmu o úvěry bylo sice očekávané, ale ne v takové míře, aby vedlo k poklesu zadlužení. Ostatně za posledních 20 let se tak stalo teprve pošesté. Důvodů je přitom několik. Svoji roli zde hraje například inflace a  růst mezd v průběhu posledních 20 let. Díky rostoucím mzdám a v posledních letech i nízké nezaměstnanosti si lidé mohli odkládat stranou více a mohli si také dovolit půjčovat vyšší částky, protože věřili, že je zvládnou splácet,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. A právě výrazné ochlazení zájmu o hypotéky je hlavním důvodem dubnového poklesu zadlužení. „Úvěry na bydlení tvoří dlouhodobě 80 % úvěrového zatížení českých domácností. Vývoj tohoto segmentu tak do značné míry určuje vývoj celého trhu s úvěry,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Objem dluhu se snížil také u úvěrů na spotřebu a u úvěrů pro firmy a podnikatele

Přestože za poklesem dluhu domácností stojí především nižší zájem o úvěry na bydlení, jejichž objem se v průběhu dubna snížil o 15 miliard korun, pokles byl patrný i v ostatních kategoriích. Například u spotřebitelských úvěrů šlo o necelých 5 miliard korun. Snížil se také objem dluhu živnostníků (o miliardu korun, resp. o 2 %) či dluh firem (o 5 miliard, resp. 0,4 %). To, že v dubnu klesl dluh ve všech hlavních segmentech, je ale pouze souhra náhod. Například u firem a živnostníků je totiž meziměsíční pokles objemu úvěrů poměrně častý.

Firmy měly u bank uloženo o 119 miliard více, než kolik měly půjčeno

Zatímco zadlužení domácností, firem i živnostníků se v dubnu mírně snížilo, jejich úspory naopak většinou rostly. Snížily se pouze mezi živnostníky, u kterých šlo o 7. pokles během 8 měsíců. Tentokrát o 2,3 mliardy korun, tedy o 2 %...

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

 

17. červen 2022, Veronika Krnáčová

Další články

1. 07.
2022
HYBRIDNÍ PRÁCE SPOJUJE TO NEJLEPŠÍ Z OBOU SVĚTŮ
1. 07.
2022
100% DOTACE NA VÝSTAVBU DOMOVŮ PRO SENIORY A DĚTSKÉ SKUPINY
1. 07.
2022
Proč je i pro malé a střední podniky tak důležitá kybernetická bezpečnost – a jak ji posílit
1. 07.
2022
Moderní svět skrytých zárubní

Do domů, bytů a kanceláří se stále více prosazují...

1. 07.
2022
FESTIVAL LABUTÍ NA OFLENDĚ

Vážení přátelé Podnikatelské platformy Helas - Budujeme Hrdé Česko, před...

24. 06.
2022
Do května letos skončilo s podnikáním přes 20 tisíc lidí, více než v předešlých dvou letech