Soutěž Ocenění Českých Podnikatelek (OCP) 2023 zná své vítězky. Do finále 16. ročníku OCP postoupilo 106 žen, kterým se daří rozvíjet své firmy i v době, která přináší mnoho výzev. Porota ocenila majitelky nejlepších podniků v celkem osmi kategoriích
Letos bylo z 24 403 firem ve stoprocentním vlastnictví ženy vybráno 1975 semifinalistek s nejlepšími ekonomickými výsledky, z nichž vzešlo 106 účastnic finále.
Obrat podniků, vedených finalistkami soutěže, dosáhl v roce 2022 zhruba tří miliard korun a zaměstnávaly více než 1700 lidí. Téměř polovina žen, které bojovaly ve finále, vede rodinné podniky, 65 z nich se projektu OCP zúčastnilo vůbec poprvé.
Kdo si rozdělil ceny?
Tradičně si úspěšné podnikatelky rozdělily ceny v kategoriích podle velikosti firmy. Rozdána byla také další ocenění pod patronací partnerů projektu.
Záštitu letošnímu ročníku udělilo stejně jako v předchozích letech Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Patronkou 16. ročníku se stala Silke Horáková, spolumajitelka nakladatelství Albatros Media.
Letošní novinkou je Cena pro nejzajímavější franšízu. Pořadatelé projektu chtěli podpořit ženy, které jsou schopny na základě franšízového systému skvěle rozvíjet zmíněný byznysový model, případně jej samy vytvořit a poskytnout tím příležitost dalším podnikatelům.
Patronaci této kategorii poskytla společnost Kleiblová s r.o., jež v loňském ročníku OCP získala pomyslné stříbro v kategorii Velká společnost.
Do soutěže se podnikatelky tradičně hlásí na doporučení odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau, který jejich firmu vybírá na základě analýzy. V té se letos mimo jiné zohlednily také výsledky účetních závěrek za roky 2020 až 2021, závěrka z roku 2022 měla informativní charakter.
Ženy majitelky zvládají krizová léta
České podnikatelky potvrdily zejména v krizových letech podle organizátorů soutěže svou sílu a houževnatost, pracovitost, ale také schopnost inovovat a přizpůsobovat se novým podmínkám.
„Absolutním přínosem tohoto projektu je to, jak přirozeně ukazuje, co ženy dokážou vytvořit i v mnoha typicky mužských oborech. Přidanou hodnotu to přináší každé firmě. Ženy často mluví o tom, že podnikání je pro ně obrovskou formou svobody, která jim umožňuje tvořit přesně to, co chtějí a kdy chtějí. Mnohdy se prý ani necítí být pouze podnikatelkami, ale jde jim především o naplňování vize. Samotná cesta je pro ně často důležitější než cíl,“ sděluje Helena Kohoutová, zakladatelka projektu OCP a Podnikatelské platformy Helas – Budujeme Hrdé Česko.
A nakolik jsou pro ostatní zástupce i zástupkyně světa byznysu úspěšné podnikatelky inspirativní? „Jsou neuvěřitelně kreativní a schopné krůček za krůčkem překonat a dobře zvládnout i velmi složitá období. Mohou se tak stát velkou inspirací dalším ženám. Ať už těm, co jsou na začátku své kariéry, nebo těm, které právě hledají cestu a inspiraci, jak řešit určité životně-podnikatelské situace,“ dodává Helena Kohoutová.
Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE
Další články
2024
KREATIVNÍ VOUCHERY III.
Vážení přátelé Podnikatelské platformy Helas, rádi bychom vás prostřednictvím našeho...
2024
CRIF: Za prvních 10 měsíců roku začalo v Česku podnikat téměř 72 tisíc lidí, nejvíce od roku 2011
2024
Sdílení