ZELENÁ, MODRÁ - NA PARÁDU DOBRÁ!

9. 11. 2022
Praha 1
Kdy:
9. listopad 2022 19:30
Město:
Praha 1
Místo:
Galerie Lucerna (1.patro), Vodičkova 36

Milé dámy a milí přátelé Podnikatelské platformy Helas,

rádi bychom vás jménem české oděvní výtvarnice, kostýmní a módní návrhářky, akademické malířky, paní Jaroslavy Procházkové, pozvali na slavnostní představení nové kolekce  A/W 2022 studia Designed by Jaroslava Procházková s podtitulem „ZELENÁ, MODRÁ – NA PARÁDU DOBRÁ!

Akad. mal. Jaroslava Procházková patří mezi významné osobnosti české módy a je zakladatelkou studia   „Designed by Jaroslava Procházková“. Absolvovala dvě nejlepší vysoké školy v oboru oděvního výtvarnictví a designu, VŠUP – v Praze, Saint Martin`s School of Art v Londýně. Svojí módní značku a salon JAROSLAVA založila před 16 lety. Navrhla a realizovala kostýmy pro řadu filmů, jako DĚTI NOCI, TOBRUK Václava Marhoula, O ŽIVOT, Pražské orgie Ireny Pavláskové a dále pro jednotlivé role jako například MAZANÝ FILIP, VELKÁ FILMOVÁ LOUPEŽ, ULTIMÁTUM, OD VRAŽDY JENOM KROK KE LŽI.

Paní Jaroslava Procházková je mimo jiné také patronkou Helas Ladies Club a členkou Ocenění Českých Podnikatelek.

Pánové, tato akce je ideální pro vaše drahé polovičky i kolegyně, na které se také velmi těšíme.

Pozvánka platí pro členy Podnikatelské platformy Helas, Helas Ladies Club, vítěze a finalisty soutěží Ocenění Českých Lídrů, Ocenění Českých Exportérů a Ocenění Českých Podnikatelek. Registrační formulář je zaslán osobním emailem.

Více o studiu "Jaroslava" naleznete na www.jaroslava.cz

  • Zelená je barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 520 až 570 nm a lze ji získat kombinací žluté a modré barvy. Některé kultury (převážně v minulosti) nerozlišovali mezi zelenou a modrou a mají pro ně jen jedno slovo, které se nově v angličtině nazývá grue. Zelená barva je symbolem přírody, neboť většina rostlin má zelenou barvu, což je způsobeno přítomností chlorofylu. Ten silně absorbuje elektromagnetické záření v oblastech odpovídajících modré a červené barvě, což způsobuje, že se odrážené světlo jeví zelené. Lidské oko je nejcitlivější právě na zelenou barvu, což je výsledek evoluce, neboť na Zemi je, díky chlorofylu v rostlinách, právě zelená barva nejvíce rozšířená. Zelená barva všeobecně označuje volno a bezpečí.
  • Modrá je barva o vlnové délce zhruba 470 nm a v západní kultuře je vnímána jako studená barva. Patří k barvám, které začaly být v umění používány nejpozději. Například v paleolitických malbách stejně jako zelená chybí, a ještě ve starověku byly jako základní barvy chápány bílá, červená a černá. Ve starověké Evropě byly navíc možnosti výroby kvalitní modři omezené. Bylo možné užít nevýraznou borytovou barvu či drahé, dovážené indigo. Stará řečtina a latina tak například nemá slovo, které by označovalo výhradně modrou barvu. Až ve 13. století začala modrá soupeřit s "aristokratickou" a "královskou" červenou barvou, o pozici nejprestižnější barvy. Později v rámci protestantské reformace začala být chápána jako barva morální a důstojná, až se nakonec v období romantismu stala nejoblíbenější barvou. Na počátku 21. století byla modrá v západní Evropě a ve Spojených státech s velkým náskokem nejoblíbenější barvou (cca 50% dotázaných), přičemž byla následována zelenou (pod 20%), bílou a červenou (obě kolem 8%) a až poté ostatními barvami. Lze jí tak chápat jako barvu neutrální, mírnou a nešokující. Je spojována se sny a melancholií a je vnímána jako uklidňující, proto se používá v nemocnicích a na uklidňující léky. Taktéž je spojována s dovoleným chováním: například na dopravních značkách, nebo s politickou umírněností. Je například barvou OSN („modré přilby“), UNESCO nebo Evropské unie.